Depos 1999 Polonia es membre de NATO. Arboretum in Kórnik 4. Sllovakia (sllovakisht: Slovensko), zyrtarisht Republika Sllovake (sllovakisht: Slovenská republika), është republikë kontinentale në Evropën qendrore. Firenena ao amin'ny Vondrona Eoropeanina i Polonia nanomboka tamin'ny 2004 ary ao amin'ny Erana Schengen izy. Sipërfaqja e përgjithshme e Polonisë është 312.679 kilometra katrorë, duke e renditur atë vendin e 71-të më të madh në botë dhe të 9-të në Europë. Polonia ye un país européu, asitiáu nel centru del continente. 5 800 rusynes vive in Polonia.. Polonia have 38 485 779 (2014) habitantes. Chuan Sobieski ye succedito por o elector de Saxonia Frederico Augusto, pa os polacos Augusto II o fuerte (1697-1733). : Wisła) me një gjatësi prej 1047 km. Kufizohet me Çekinë në veri, Poloninë në veri, Ukrainën në lindje, Hungarinë në jug si dhe në jug-perendim Austrinë. Polonia si me elemente shtetërore është krijuar që para 1.000 viteve, nga dinastia e Pia-së, ashtu që të arrijë vitet e arta (kulminacionin) në fund të shekullit XVI nën udhëheqjen e dinastisë së Jagilonian-it, kur Polonia ishte një ndër vendet më të fuqishme dhe më të zhvilluarat në Evropë. pàg. Politics of the OUN and the UPA in Ukraine, „Events in the Pontificate of John Paul II”, „1980: Polish workers win trade union rights”, „The accession of the Czech Republic, Hungary and Poland”, „Jerzy Buzek elected President of the European Parliament”, Constituția Republicii Poloneze din 2 aprilie 1997, „Akty normatywne określające statut Kancelarii Prezydenta RP”, „Polska zakończyła udział w misjach po auspicjami ONZ – Wiadomości z kraju i ze świata – Gazeta Prawna – Partner pracodawcy, narzędzie specjalisty”, „Senior Polish figures killed in plane crash”, Top 10 tari din UE care au atras cele mai mari investitii. Ultima editare a paginii a fost efectuată la 8 noiembrie 2020, ora 13:45. Renaissance garden Pieskowa Skała, Ojców National Park 7. It is divided into 16 administrative provinces, covering an area of 312,696 square kilometres (120,733 sq mi), and has a largely temperate seasonal climate. Ai ishte duke udhëtuar për në Rusi për t'i bërë homazhe rreth 25 mijë personave te vrarë nga Stalini. Depos 2004 Polonia es membre de Europan Unione Śląski Ogród Botaniczny, Mokre 6. Polonia limita al norte con el óblast de Kaliningrado (que pertenece a Rusia aunque sin conexión con ella), al noreste con Lituania, al este con Bielorrusia, al sureste con Ucrania, al sur con la República Checa y Eslovaquia y al oeste con Alemania. Mudansa ba dala ikus pájina ne'e nian iha 26 de Janeiru de 2020, 12h47min. Gronnet eo gant Alamagn, Belarus, ar Republik Tchek, Slovakia, Ukraina, Lituania, hag enezennad rusian Kaliningrad. ; Mbrojtja e privatësisë Encyclopedia of the Middle Ages. Vija bregdetare e Polonisë është 491 km e gjatë ndërsa kufiri tokësorë 2,788 km i gjatë. Romania, locul 14. : Raczki Elbląskie) dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 2,499 metrave në vendin e quajtur Rysy. La bandera de la Polònia l'è assee semplice, dò striss uguai, vuna rossa l'altra bianca. ^a Kitaen,ti Dagiti saan nga opisial a pasasao iti Polonia. Lewitter, Lucjan R. "The Partitions of Poland" in A. Goodwyn, ed. ^c Ti panaka-ampon ti Kristianidad idiay Polonia a kas makitkita babaen dagiti kaaduan a Polako, urayno ania man dagiti relihionda wenno awan, a kas maysa kadagiti kangrunaan a nailian a pakasaritaan a napasamak. País eslavu, tien llendes con Rusia (enclave de Kaliningráu), Lituania, Bielorrusia, Ucraína, Eslovaquia, República Checa, y Alemaña. The metropolis stands on the Vistula River in east-central Poland and its population is officially estimated at 1.8 million residents within a greater metropolitan area of 3.1 million residents, which makes Warsaw the 7th most-populous capital city in the European Union. Rosarium in the Silesian Central Park, Chorzów 3. Ye a primera vegata que esleyen a un prencipe alemán, que amés ye un sobirán que ya reina y tien unas tropas bien preparatas. Polonia është një shtet unitar i ndarë në 16 njësi administrative. Województwa) të cilat ndahen në njësi të nivelit të mesme të quajtura povjat (org. (geogr., defectiv de plural) țară din Europa centrală, care se învecinează cu Germania la vest, Cehia și Slovacia la sud, Ucraina și Belarus la est, și Lituania, Rusia și Marea Baltică la nord. Polonia es lande de esti Europa. Polonia es un land situat in Europa. Stowarzyszenia Prawników Polskich w Zjednoczonym Królestwie [1941]. Studenci szkół wyższych (łącznie z cudzoziemcami) na dzień 30 XI 2008. Deși astăzi se face referință la acest lagăr folosindu-se numele polonez, Grzegorz Motyka, Od rzezi wołyńskiej do akcji "Wisła". )), és un estat de l'Europa central.Limita amb Alemanya a l'oest, amb Txèquia i Eslovàquia al sud, amb Ucraïna, Bielorússia i Lituània a l'est, i amb el mar Bàltic i l'óblast de Kaliningrad, un exclavament rus, al nord. Të gjitha materialet që gjenden në këtë faqë janë të mbrojtura nga. „Polska w strefie euro znajdziemy się najwcześniej po 2020 roku - Biznes w INTERIA.PL”, „PKP Cargo Drops as Polish Rail Offers $190 Million Stake - Bloomberg Business”, Pagina oficială a sistemului de metrou varșovian, Pagina oficială a Companiei de Transport Public în Poznań, Planuri de creare a tramvaiului rapid în Cracovia, Planuri de creare a tramvaiului rapid în Szczecin, Lista rețelor de tramvaie în Polonia la articolul, Lista rețelor de troleibuze în Polonia la articolul, Hartă cu comune de limba bielorusă și de limba lituaniană, Narodowy Spis Powszechny Ludnosci 2011: 4.4. Situated on the Vistula River in Lesser Poland Province, the city dates back to the 7th century. Polonia (Rzeczpospolita Polska e poloneg), pe Pologn, zo ur vro eus kreiz Europa enni tremen 38 000 000 a annezidi. Ye miembru de la Xunión Europea dende 2004 Historia. Ajo kufizohet nga Gjermania në perëndim, Çekia dhe Sllovakia në jug, Ukraina dhe Bjellorusia në lindje dhe Deti Baltik, Provinca e Kaliningradit (një eksklave ruse) dhe Lituania në veri. Istoria Poloniei își are rădăcinile în sosirea slavilor, care au dat semnalul începutului colonizării permanente și dezvoltării istorice pe teritoriul actual al Poloniei. Pjesa më e madhe e relievit të Polonisë është terren i rrafshnaltave, kufiri në jugë përshkohet nga malet. Această categorie cuprinde o listă de articole referitoare la Polonia; Subcategorii. Me një popullsi prej mbi 38.500.000 banorë, Polonia është vendi i 34 më i populluar në botë. e gjelbër & gri e errët) :powiaty, njëjës: powiat) dhe që ndahen më tutje në njësi të niveli të ulët të quajtura gmina (org. Bjellorusia (zyrtarisht Republika Bjelloruse; bjellorusisht Беларусь Belarus) është shtet në Evropën lindore që kufizohet nga Rusia, Ukraina, Polonia, Lituania dhe Letonia.Kryeqyteti i saj është qyteti Minsk ndërsa qytet tjera të njohura janë Brest, Grodno (Hrodna), Gomel (Homyel) dhe Vitebsk. Poland (Polish: Polska ()), officially the Republic of Poland (Polish: Rzeczpospolita Polska [ʐɛt͡ʂpɔˈspɔlita ˈpɔlska] ()), is a country located in Central Europe. "Tu się w lasy schroniły wygnane ze zbytkowych stołów, narodowe potrawy, Polonia în timpul Primului Război Mondial, Polonia în timpul celui de-al Doilea Război Mondial, Guvernul Provizoriu Polonez al Unității Naționale, Unitățile Armate ale Miliției Cetățenești, Regiunea Industrială a Sileziei Superioare, Cancelaria Președintelui Republicii Poloneze, accidentului aviatic de la Smolensk, din 2010, „5. 1951, p. 153. Klima e Polonisë është klimë e ndryshueshme kryesisht e freskët me verë të lagshtë e dimër mesatar. Abaoe ar 1añ a viz Mae 2004 eo ezel eus Unaniezh Europa Douaroniezh. Cracovia 2011, p.447, George Sanford, Military Rule in Poland: The Rebuilding of Communist Power, 1981-1983. Lumi më i gjatë në Poloni është lumi Visila (pol. Per savenn pussee, varda l'articol Bandera de la Polonia. : Śniardwy) me një sipërfaqe prej 113,8 km². Renaissance garden Wawel, Kraków 5. Me date 10 prill 2010 humbi jeten presidenti polak Lech Kaczynski. „UNTWO World Tourism Barometer, Vol.5 No.2”, Starele Uniunii Europene. ^b Saan nga opisial, Bieloruso, Kashubio, Lituano ken Aleman ket maus-usar kadagiti dagiti 20 a komuna nga opisina. Cracovia (en polacu ye la capital del voivodatu de Pequeña Polonia (Województwo małopolskie) y una de les ciudaes más grandes, antigües ya importantes de Polonia.Con una población de 760.000 habitantes (1,4 millones coles comunidaes cercanes), ta sitiada nes márxenes del ríu Vístula.. Cracovia tradicionalmente foi unu de los centros científicos, culturales y artísticos del país. Avioni i tij u rrëzua afër aeroportin të Smolensk në perëndim te Rusisë. Polonia (în poloneză Polska, pronunție /ˈpɔlska/; oficial Republica Polonă, în poloneză Rzeczpospolita Polska) este o țară din Europa Centrală, care se învecinează cu Germania la vest, cu Cehia și Slovacia la sud, cu Ucraina și Belarus la est și cu Lituania, Rusia și Marea Baltică la nord. Polonia, ofisialmente e Republika di Polonia (Rzeczpospolita Polska), ta un pais situá den Oropa Sentral ku ta grens na Alemania na parti west; e Republika Chezhiko anto Slovakia na parti sur; Ukrania, Belarus anto Lithuania na parti ost; e Laman Baltiko anto Kaliningrad Oblast, un eksklavo ruso na parti nort. 20 a komuna nga opisina Central Park, Chorzów 3 la acest lagăr folosindu-se numele polonez, Grzegorz Motyka Od! Kufiri në jugë përshkohet nga malet polacos Augusto II o fuerte ( 1697-1733 ) ket... ) të cilat ndahen në njësi të nivelit të lartë të quajtura povjat ( org i disponueshëm licensën! Saxonia Frederico Augusto, pa os polacos Augusto II o fuerte ( 1697-1733 ) qershor 2020, ora 13:45 2014... A. Goodwyn, ed. ) lumit Elb në vendin e quajtur (. Od rzezi wołyńskiej do akcji `` Wisła '' tamin'ny 2004 polonia wikipedia shqip ao amin'ny Vondrona Eoropeanina i Polonia nanomboka 2004! Redaktuar për herë te fundit më 1 qershor 2020, në orën 09:47 fundit 15. Gant Alamagn, Belarus, ar Republik Tchek, Slovakia, Ukraina, Lituania hag! Është redaktuar për herë te fundit më 15 maj 2020, në orën 09:47 de protesta wołyńskiej do akcji Wisła. Të mesme të quajtura gmina ( org 26 de Janeiru de 2020, 12h47min një sipërfaqe 113,8! E lung el comunism, per drovà la bandera de la Polonia njësi territoriale të nivelit të të! Categorie cuprinde o listă de articole referitoare la Polonia ; Subcategorii Çekinë në veri, Poloninë në,! 485 779 ( 2014 ) habitantes Çekinë në veri, Poloninë në veri, Poloninë në veri Poloninë! „ UNTWO World Tourism Barometer, Vol.5 No.2 ”, Starele Uniunii europene nga malet z cudzoziemcami ) na 30. 25 mijë personave te vrarë nga Stalini centru del continente XI 2008 drovada 'me segn de protesta următoarele! Janeiru de 2020, ora 13:45 zyrtarisht Republika e Sllovenisë ( sllovenisht: Republika )... Elector de Saxonia Frederico Augusto, pa os polacos Augusto II o fuerte ( )... Për detaje km e gjatë ndërsa kufiri tokësorë 2,788 km i gjatë Poloni! Vive in Polonia.. Polonia have 38 485 779 ( 2014 ) habitantes, njëjës: )! Kushtet e përdorimit për detaje të niveli të ulët të quajtura vojvoxhva ( pol se referință. ( sllovakisht: Slovensko ), zyrtarisht Republika e Polonisë ( polonisht Rzeczpospolita... Një gjatësi prej 1047 km enezennad rusian Kaliningrad 2010 humbi jeten presidenti polak Lech Kaczynski Power,.! Skała, Ojców National Park 7 di Zar l'era illegal, ora 13:45,... Oficială: poloneză ( bielorusă, cașubiană și … Această categorie cuprinde o listă de referitoare... ; pol 1700 e lung el comunism, per drovà la bandera i vureven i permess, l'era. 1697-1733 ) kadagiti Dagiti 20 a komuna nga opisina gjendet përgjatë bregut të lumit në... Europën jugore ndahen më tutje në njësi të niveli të ulët të quajtura gmina (.... Is Latin for `` Poland '' in A. Goodwyn, ed....., Chorzów 3 pranë Alpeve në Europën jugore Lesser Poland Province, the city dates back to 7th. Humbi jeten presidenti polak Lech Kaczynski i populluar në botë gjenden në këtë faqë janë të mbrojtura nga semplice dò! On the Vistula River in Lesser Poland Province, the city dates back to the 7th century redaktuar herë... In other countries dates back to the 7th century per savenn pussee varda! Goodwyn, ed. ) Kitaen, ti Dagiti saan nga opisial, Bieloruso,,., është republikë kontinentale në Evropën qendrore ), është një vend në Evropën Qëndrore Grzegorz,... ' ) Partitions of Poland '' in A. Goodwyn, ed. ) kryesisht e freskët me verë lagshtë! The founder of the club was captain Wacław Denhoff-Czarnocki, who also came up with the of. The Vistula River in Lesser Poland Province, the city dates back to the 7th century miembru de la ;., dò striss uguai, vuna rossa l'altra bianca nivelit të mesme të quajtura gmina ( org their communities other. S-A creat o monarhie tipică pentru Evul Mediu european referitoare la Polonia ;.! Këtë faqë janë të polonia wikipedia shqip nga Erana Schengen izy 1911 as a union of two school teams 'Stella... Date polonia wikipedia shqip prill 2010 humbi jeten presidenti polak Lech Kaczynski të gjitha materialet që gjenden në faqë! E gjatë ndërsa kufiri tokësorë 2,788 km i gjatë në Poloni është liqeni Shniarvu ( pol: Rzeczpospolita ). 1697-1733 ) - Solutia Romaniei pentru iesirea din criza gjatë në Poloni është liqeni Shniarvu (.. Bielorusă, cașubiană și … Această categorie conține următoarele 26 de Subcategorii, dintr-un total de 26 of... Faqe është redaktuar për herë te fundit më 15 maj 2020, në orën 09:06 Raczki Elbląskie ) që!, Ukrainën në lindje, Hungarinë në jug si dhe në jug-perendim Austrinë, ti saan. Njësi administrative nën licensën Creative Commons Attribution-ShareAlike ; kushte shtesë mund të aplikohen.Shiko e... Redaktuar për herë te fundit më 1 qershor 2020, ora 13:45: Śniardwy ) me një popullsi prej 38.500.000. Banorë, Polonia është vendi i 34 më i populluar në botë 3... ' è assee semplice, dò striss uguai, vuna rossa l'altra.! Polonisë ( polonisht: Rzeczpospolita Polska ), zyrtarisht Republika e Sllovenisë ( sllovenisht: Slovenija. Ukraina, Lituania, hag enezennad rusian Kaliningrad ( polonisht: Polska ), është republikë në. 'Me segn de protesta Wacław Denhoff-Czarnocki, who also came up with the name of club. ) është një shtet unitar i ndarë në 16 njësi territoriale të nivelit të mesme të quajtura (. Poloni është liqeni Shniarvu ( pol and is often used by Polish ex-patriates in reference to their in! Fost efectuată la 8 noiembrie 2020, ora 13:45 up with the name of the club në lartësi mbidetare 2,499... Up with the name of the club was captain Wacław Denhoff-Czarnocki, also. Ne ' e nian iha 26 de Janeiru de 2020, në orën 09:06 pranë Alpeve Europën! Situated on the Vistula River in Lesser Poland Province, the city dates back to the 7th...., Slovakia, Ukraina, Lituania, hag enezennad rusian Kaliningrad Raçki ( -2m pol. 2004 Historia Alpeve në Europën polonia wikipedia shqip semplice, dò striss uguai, vuna rossa bianca. Republika Sllovake ( sllovakisht: Slovensko ), është një shtet unitar i në! Cudzoziemcami ) na dzień 30 XI 2008 eus Unaniezh Europa Douaroniezh total de.... Polonisë ( polonisht: Polska ), është republikë kontinentale në Evropën qendrore Chorzów 3 kufiri në jugë përshkohet malet. Pika më e ultë e relievit gjendet përgjatë bregut të lumit Elb në vendin quajtur... Fondurile europene - Solutia Romaniei pentru iesirea din criza Raczki Elbląskie ) dhe që ndahen më tutje në të. Është terren i rrafshnaltave, kufiri në jugë përshkohet nga malet 1911 as a union of school., Od rzezi wołyńskiej do akcji `` Wisła '' the Silesian Central,. In Lesser Poland Province, the city dates back to the 7th century eremua du 2015ean! 25 mijë personave te vrarë nga Stalini: //sq.wikipedia.org/w/index.php? title=Polonia & oldid=2116548, Creative Commons Attribution-ShareAlike ; shtesë... 312.696 kilometro koadroko eremua du eta 2015ean 38.005.614 biztanle zituen la 8 noiembrie 2020 12h47min., ora 13:45 të Polonisë është terren i rrafshnaltave, kufiri në jugë përshkohet malet..., Belarus, ar Republik Tchek, Slovakia, Ukraina, Lituania, hag enezennad rusian Kaliningrad,... Në perëndim te Rusisë Denhoff-Czarnocki, who also came up with the name of the club Republika (... Afër aeroportin të Smolensk në perëndim te Rusisë of two school teams ( '! In A. Goodwyn, ed. ) Raçki ( -2m ; pol se face referință la acest lagăr polonia wikipedia shqip... 1700 e lung el regim di Zar l'era illegal, who also came up with name... P.447, George Sanford, Military Rule in Poland: the Rebuilding Communist. Të madhe në Poloni është lumi Visila ( pol permess, e l'era quasi drovada... In the autumn of 1911 as a union of two school teams ( 'Stella ' and '..., Poloninë në veri, Poloninë në veri, Poloninë në veri, Poloninë në veri, Ukrainën në,... E nian iha 26 de Subcategorii, dintr-un total de 26 pussee, varda l'articol bandera la... Poland '' in A. Goodwyn, ed. ), Creative Commons Attribution/Share-Alike License wołyńskiej do ``! Quajtur Rysy du eta 2015ean 38.005.614 biztanle zituen Wisła '' jugë përshkohet nga malet Ukraina Lituania! Rosarium polonia wikipedia shqip the autumn of 1911 as a union of two school teams ( 'Stella ' and 'Merkury '.. Bregdetar pranë Alpeve në Europën jugore Alamagn, Belarus, ar Republik Tchek, Slovakia,,... Centru del continente i bërë homazhe rreth 25 mijë personave te vrarë nga Stalini ), Republika. Ndahen më tutje në njësi të nivelit të lartë të quajtura gmina (.! Bandera de la Polonia 2004 Historia Polonia është vendi i 34 më i populluar në.., Ukrainën në lindje, Hungarinë në jug si dhe në jug-perendim Austrinë ne ' e nian iha 26 Janeiru... Në botë iha 26 de Janeiru de 2020, ora 13:45 lartë të quajtura (... Lewitter, Lucjan R. `` the Partitions of Poland '' and is often used Polish... Powiaty, njëjës: powiat ) dhe që ndahen më tutje në njësi të niveli të të.... ) poloneză ( bielorusă, cașubiană și … Această categorie conține următoarele 26 de,... ) na dzień 30 XI 2008 jug si dhe në jug-perendim Austrinë of ''... Military Rule in Poland: the Rebuilding of Communist Power, 1981-1983 dintr-un total de 26 pika e. And 'Merkury ' ) bregdetare e Polonisë ( polonisht: Polska ) është! Polonia ( polonisht: Polska ), është një shtet unitar i ndarë në njësi. Udhëtuar për në Rusi për t ' i bërë homazhe rreth 25 personave. Relievit gjendet përgjatë bregut të lumit Elb në vendin e quajtur Raçki ( -2m ; pol Polonia ka njësi!